До свята пророка Іллі

Пророк Ілля – не просто один з найбільш шанованих святих, як в Православній, так і в Католицькій церквах. Пророк Ілля – один з найвідоміших людей в історії людства. Його шанують не тільки в християнстві і іудаїзмі, а й в пізніх протестантських сектах і ісламі, а сліди його образу присутні навіть в язичницьких віруваннях.

 

  • Невідоме ім’я пророка Іллі. Ми нічого не знаємо про походження пророка Іллі, про його родовід, і навіть його ім’я, можливо, не є власною назвою. «Елійаху» давньоєврейською мовою означає «Яхве – мій Бог». Існує думка, що це ім’я пророк взяв собі під час протистояння з жрецями ваала.
  • Проповідник Єдиного Бога. Сучасником Іллі цар Ізраїлю був Ахав і його дружина Ієзавель були ідолопоклонниками: вони приносили жертви язичницькому божеству ваалу (Ієзавель походила з фінікійців, що поклонялися йому, і сама була жрицею) і схиляли до цього народ. Ілля відкрито викривав царя і царицю, здобувши тим самим ненависть останньої. В покарання за завзятість царя в ідолопоклонстві, Господь посилає на країну спеку. Три роки не було з неба ні дощу, ні роси. Засуха припинилася тільки після осоромлення жерців ваала та молитви Іллі. Сталося це за таких обставин. Ілля зібрав на горі Карміл народ Ізраїлю і жерців ваала і запропонував скласти два жертовника – Богу і ваалу – і принести на них жертви, але не підпалювати її. Якщо ваал спалить свою жертву вогнем з неба, то він і є істинний Бог. Якщо Господь – істинний Бог Він. Ваал, зрозуміло, своєї жертви «не прийняв». Бог же попалив не тільки жертву, але і дрова, кам’яний жертовник і навіть рів з водою, який за наказом Іллі оточував жертовник. Народ Ізраїлю покаявся і прославив Бога, а Ілля власноруч убив всіх жерців ваала як тих, хто спокушав людей. Після цього він почав благати Господа про дощ, і Господь зглянувся на його молитву.
  • Живий на небі. Відповідно до Священного Передання, в історії людства є всього три людини, взятих на небо живими: апостол Іоанн, Енох та Ілля. Причому якщо про Еноха можливі різні тлумачення (в 5 главі книги Буття про його відхід із земного життя сказано туманно: «і не стало його, тому що Бог узяв його»), а про Іоанна ми знаємо тільки з Передання. То про пророка Іллю конкретно сказано в Біблії: «з’явилася колісниця вогненна і коні вогненні, і розлучили їх обох, і понісся Ілля у вихорі на небо» (4Цар.2:11).
  • Ілля – предтеча Христа. Згідно з церковним переказом, заснованому на пророцтві Малахії: «Ось, Я пошлю до вас Іллю пророка перед настанням дня Господнього, великого і страшного» (Мал.4:5), пророк Ілля стане предтечею другого пришестя Христа на землю і буде убитий за проповідь Христа, повторивши тим самим долю Іоанна Хрестителя, який прийшов «в дусі та силі Іллі» в якості Предтечі Спасителя («Ісус сказав їм у відповідь: так, Ілля прийде раніш і все приготує; але кажу вам, що Ілля вже прийшов, і його не впізнали, і зробили з ним, як хотіли. Так і Син Людський має постраждати від них» (Мф.17:11-12), – говорить Христос). Про те, що Ілля є одним з провісників Христа, свідчать його чудеса. Під час посухи, що послідувала за гріхи царя Ахава і народу Ізраїлю, він оселився в будинку вдови із Сарепти Сидонської, язичниці за походженням – подібно до того, як Христос прийшов до помираючому народу Ізраїлю, але, будучи відкинутим, був прийнятий язичниками. У хаті вдови Ілля воскресив її єдиного сина, який помер від хвороби – як Христос буде воскрешати мертвих в земній історії Свого життя. Ще одне диво в будинку вдови – поки в ньому знаходився пророк, не вичерпувалося масло в глечику і не закінчувалося борошно – передбачає чудо про умноження хлібів і риб, якими Господь нагодовував слухаючих Його.
  • Ілля – співрозмовник Христа. Про те, що Ілля – найбільший з пророків, Євангеліє свідчить тим фактом, що лише він і Мойсей удостоїлися бесіди з Христом під час Його Преображення на Фаворі. Є різні пояснення, чому саме цих двох пророків обирає для бесіди Христос. По-перше, Ілля, як і Мойсей, мав досвід безпосереднього спілкування з Богом: Мойсей отримав від Бога закон, а також спілкувався з Всевишнім настільки близько, наскільки можливо для людини – бачив «задня Бога» (Вих.33). Ілля ж стояв лицем до лиця перед Богом по Його заклику, «закрив лице своє милотю своєю» (3Цар.19,13). Святитель Іоанн Златоуст викладає іншу думку: «один померший та інший, ще не випробував смерті», постали перед Христом для того, щоб показати, що Він «має владу над життям і смертю, володарює над небом і землею».
  • Ілля в іудаїзмі. Переказ про пророка Еліяху як предтечу Машиаха (Месія) існувало в древньому, ще дохристиянському іудаїзмі, зберігається воно і зараз. Більш того: вважається, що Ілля не просто повернеться на землю перед приходом Месії, але і помаже Його на царство (оскільки іншої вказівки, крім як безпосередньо Богом через пророка на легітимного царя після багатовікової перерви в династіях бути не може). Іудейська традиція також стверджує, що Еліяху відвідує будинок кожної сім’ї, яка зустрічає Песах (спогад про вихід з Єгипту) – тому під час ритуальної пасхальної трапези на столі залишають келих для пророка.
  • Ілля в ісламі. Пророка Іллю в ісламській традиції звуть ім’ям Ільяс. Його життєпис коротко повторює біблійну біографію пророка: вчив поклонятися Єдиному Богу, покарав за поклоніння ідолу ваалу. Деякі тлумачі Корану і ісламські богослови вважають, що Ідріс (Енох), Хідр (пророк – учитель Мойсея, також безсмертний; в Біблії аналога немає) – інші імена Ільяса. Есхатологічного сенсу, який вкладається в фігуру Іллі в християнстві і іудаїзмі, в ісламі немає (есхатологія – наука про кінець світу). Але віра в те, що він узятий на небо живим, є і в ісламі – вважається, що він подорожує по світу разом з Хідром. У більш пізній ісламській літературі і легендах Ільяс взагалі стає напів-людиною, напів-ангелом.
  • Ілля в фольклорі. Завдяки тому, що за пророцтвом Іллі протягом трьох років були укладені небеса і по його молитві на землю пролився дощ, Ілля часто асоціюється з дохристиянськими небесними божествами. Не останню роль в цих асоціаціях зіграв образ возносящого на небеса пророка – на вогненній колісниці.Уже в християнську епоху, в п’ятому столітті поет Седуліус з ім’ям Іллі пов’язував грецького бога сонця – Геліоса – тим більше, що обидва ці імена дуже близькі за звучанням (ім’я «Ілля» в грецькій транскрипції звучить як «Еліас»). У слов’янській традиції на фігуру Іллі-Пророка були перенесені деякі функції язичницького бога-громовержця Перуна. А народ комі і зовсім ввів Іллю в пантеон своїх богів: Ілля-пророк вважається помічником одного з божеств-деміургів. Його атрибути – кресало і кремінь, якими він висікає грім і блискавку.
  • Шанування пророка Іллі на православній Русі. Шанування пророка Іллі на Русі було поширене ще до її Хрещення князем Володимиром. Перший храм, побудований в Києві під час правління князя Ігоря, був присвячений пророку Іллі. Свята рівноапостольна княгиня Ольга після свого хрещення побудувала храм, також присвячений пророку Іллі, в своєму рідному селі Вибути (Псковщина).
  • Чий покровитель пророк Ілія? Воїни в блакитних беретах відзначають своє свято широко, а ті з них, хто сповідують себе православними, не без гордості згадують, що в цей же день Церква згадує пророка Іллю. Тому останнім часом пророка Іллю все частіше називають покровителем повітряно-десантних військ. Немає нічого поганого в такому календарному символізмі, тим більше, що багато чудес пророка були по-старозавітньому войовничими. Важливо разом з тим не забувати головного: пророк Ілля – покровитель вірних Господу, бо сам був вірний Йому всупереч всім обставинам, він же – наставник заблукалих, бо своїми чудесами напоумив заблудший народ, він же – зразок цнотливого життя, бо жив в чистоті, не перебуваючи у шлюбі.
(Переглядів 486)
Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 × five =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.