Що означає положення пальців на руках священика при благословенні?

Іван

Доброго дня! На деяких іконах пальці Іісуса Христа поставлені так, як у священика при благословенні, а іноді два пальці вгору. A іноді вниз, – у вигляді козла, так як роблять рок зірки. Будь-ласка поясніть, яка між цим різниця. І, що означає таке положення пальців на руках. Дякую.

Протоієрей Олександр Монич

Доброго дня!
Питання цікаве і актуальне. Дякуємо за нього. Передусім відмітимо, що в написанні ікони Христа Спасителя є певний канон і правила, які є шаблоном написання ікон Сина Божого. Отже, будь-яке відхилення від канону є порушенням канону і не може вважатися правильним. Правильним є те зображення Іісуса Христа на якому Він тримає пальці у вигляді букв: І, С, Х, С. Тобто в пальцях відображається Його Ім’я, і зміст Його природи та пришестя. Іісус Христос.
Всі інші зображення Спасителя на яких є інший зміст не є відображенням Імені Божого Сина. Наприклад два пальці вгору – це скоріш відлуння Римо-католицької іконописної школи ікон Спасителя. Це відлунюється до речі і в формі благословення папи Римського тепер. Звичайно можна апелювати і до традиції хресного знамення в історії нашої Православної Церкви, коли в часи реформи патріарха Никона (1605-1681) велася боротьба проти «двуперсного» хресного знамення. Тоді в це знамення вкладали інший зміст. Два пальці – це тоді були дві природі Христа, три пальці – Його триіпостасність.
Щодо ікон Спасителя де є пальці вниз, то можливо це просто ікона на якій зображено Христа не як Іісуса благословляючого, а як Пастиря. Хоча не виключено, що Ви бачили якийсь інший іконографічний проект ікони. На рахунок форми пальців у «вигляді козла», то не виключено, що йде мова про свідоме спотворення ікони, а через це і Християнства. В наш час – це цілком реальні речі, як можуть бути пов’язані з сатанізмом, чи то іншими сектами деструктивного характеру і т.д.
В будь-якому випадку правильним є іконописні зображення на яких Господь благословляє і пальці складені у вигляді Його імені ІС/ХС.

(Переглядів 1 358)
Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 + thirteen =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.