Друзі, браття і сестри! Сьогодні переддень Богоявлення Господнього, день, який наближає нас до Хрещення Христа.В мережах зараз багато пишуть про те, що, за своїми властивостями представляє собою Богоявленська вода? Коли можна її пити? Чи можна купатися і занурюватися в освячені води? і т.д.Ось 5 фактів про свято:
1 ФАКТ. Раніше, до V століття, воду на Богоявлення не освячували! Не дивуйтесь, але Чин освячення води на Богоявлення був складений монофізитським, Антіохінським патріархом Петром Гнафевсом тільки в V столітті. *Монофізитство – єресь, що визнає тільки Божество Іісуса і заперечує Його людство.
2 ФАКТ. Вода освячена на Богоявлення називається Велика Агіасма! Тобто Велика Святиня! Вона має особливі духовні властивості. Її біохімічний склад не змінюється, вона не псується роками! В Древній Церкві люди, які в силу гріховного життя відлучалися на певний період від Церкві, мали право замість Причастя пити тільки Богоявленську воду і вживати в їжу Пасхальний Артос. Тобто вони були аналогієми Таїнства Причастя! Настільки великими є ці дві святині.У IV столітті святитель Іоанн Златоуст писав, що Богоявленську воду брали вночі з джерел і таку воду вважали водохресною.
3 ФАКТ. Богоявленська і водохресна вода – це одне і теж. Немає різниці, коли взяти воду – на освяченні 18 або 19 січня. Чин освячення один і той же. *Воду стали освячувати напередодні Хрещення через велику кількість бажаючих.
4 ФАКТ. Водохресні купання – це народна традиція, що не приписана Правилами та Уставом Церкви. Кожний вправі мати свою думку на рахунок водохресних купань. Цю традицію можна вважати благочестивою, якщо купання проходить з молитвою.Занурення – це не таїнство і не обряд, це звичай! Немає нічого сакрального в самому зануренні. Це символ оновлення, щоб після цього намагатися вести життя так, як заповідав Іісус Христос.
5 ФАКТ. Купання на Водохреща не прощає гріхи і не повторює Таїнство Хрещення! Купання – це народна традиція, а не Таїнство і обряд.