Місіонерський відділ Мукачівської єпархії Української Православної Церкви на честь Блаженнішого Митрополита Володимира презентує Вашій увазі листівку – Богослужіння Всенічного бдіння.
Всенічним бдінням, називається таке богослужіння, яке проводиться ввечері напередодні особливо шанованих святкових днів. Всенічне бдіння складається з вечірні, утрені і першого часу, причому як вечірня, так і утреня відправляються більш урочисто і при більшому освітленні храму, ніж в інші дні.
Це богослужіння називається всенічним, бо в давнину воно починалося пізно увечері і тривало всю ніч до світанку. Потім, зважаючи на неміч віруючих, стали проводити це богослужіння дещо раніше і робити скорочення у читанні та співанні, а тому воно і закінчується тепер не так пізно. У наш час такі служби (що тривають всю ніч) бувають рідко, в основному тільки в деяких монастирях (як наприклад, на Афоні). У приходських же храмах Всенічне бдіння здійснюється зазвичай в скороченому виді. Попередня ж назва — Всенічне бдіння — збереглася.
У богослужінні Всенічного бдіння Церква повідомляє віруючим відчуття краси сонця, що заходить, і обертає їхні думки до духовного світла Христового. Церква також направляє вірян на молитовний роздум про прийдешній день і про вічне світло Царства Небесного. Всенічне бдіння є як би богослужбова грань між минулим днем і днем прийдешнім.
Беручи участь в Всенічному Бдінні, віряни як би молитовно прощаються з минулим і вітають прийдешнє. В той же час, всенічна є також приготуванням до Божественної літургії, до Таїнства Євхаристії.
Всенічне бдіння переносить вірян до давно минулих часів нічних богослужінь перших християн. У перших християн вечірня трапеза, молитва і поминання мучеників і спочилих, а також Літургія складали одне ціле – сліди чого і зараз збереглися в різних вечірніх службах Православної Церкви. Сюди відносяться: освячення хлібів, вина, пшениці і єлею, а також і ті випадки, коли Літургія з’єднується в одне ціле з Вечірнею, наприклад, Літургія Напередосвячених Дарів, яка служиться у Великий піст (у середи та п’ятниці Чотиридесятниці і з понеділка до середи Страсної седмиці, а також у четвер 5-ї седмиці та у дні пам’яті храмового святого або полієлейних свят, якщо вони випадуть на будній день посту); літургія навечір’я і передсвята Різдва Христового і Богоявлення; літургія Великого Четверга, Великої Суботи і нічна Літургія Воскресіння Христового.
Власне, Всенічне бдіння складається з трьох богослужінь: Великої Вечерні, Утрені і Першого Часу. В деяких випадках першою частиною Всенічного бдіння є не Велика Вечірня, а Велике Повечір’я. Утреня є центральною і найсуттєвішою частиною Всенічного бдіння.
Вникаючи в те, що ми чуємо і бачимо на вечірні, ми переносимося за часів старозавітного людства і переживаємо у своєму серці те, що пережило воно.
Знаючи, що відображається на вечірні (так само, як і на утрені), легко зрозуміти і запам’ятати увесь хід богослужіння – той порядок, в якому йдуть одні за іншими і співи, і читання, і священодіяння.
ФАЙЛ ДЛЯ СКАЧУВАННЯ PDF – Пояснення-Всенічного-бдіння
Всенічне Бдіння гранично ясно виражає дух Православ’я, який, як учать Святі Отці Церкви, «є дух воскресіння, перетворення і обожения людини».
У Всенічному Бдінні, як і в православному християнстві взагалі, переживаються дві Пасхи: «Пасха Розп’яття» і «Пасха Воскресіння».
Всенічне Бдіння, особливо в тому вигляді, в якому воно здійснюється під недільні дні, і обумовлене у своїй структурі і змісті службами Страсного і Пасхального тижнів. Всенічне Бдіння і його душа – Єрусалимський устав, «Око церковне», виросли і удосконалилися біля Гробу Господнього.
І, взагалі, нічні служби біля Гробу Господнього – ось та колиска, з якої виріс дивний сад православних служб добового кругу, кращою квіткою якого є Всенічне Бдіння. Якщо джерело православної літургії – Таємна Вечеря Христова у будинку Йосипа Аримафейского, то джерело Всенічного Бдіння знаходиться біля Живоносного Гробу Господнього, що відкрив світу вхід в райські обителі і виточив людям блаженство вічного життя.