Особливе місце в православній церкві займає шанування хреста. Зброя страти, яка стало зброєю викуплення і перемоги над смертю. Хрест головний християнський символ: йому віддаються поклоніння, перед ним моляться, йому приписується чудотворна сила. Що потрібно знати про хрест?
- Шанування хреста має під собою багатоговікову богословську основу, вже в посланнях апостола Павла багаторазово згадується хрест. Проповідь розп’ятого Спасителя апостол називає «словом про хрест» яке «для загиблих безумство є, а для нас, що спасаємось, — сила Божа» (1Кор.1:18). «А я не бажаю хвалитися, хiба тiльки хрестом Господа нашого Ісуса Христа, Яким для мене свiт розп’ятий i я для свiту» (Гал. 6:14). За словами апостола Павла, Христос примирив людину з Богом: «в єдиному тiлi примирити обох iз Богом хрестом, убивши ворожнечу на ньому» (Еф. 2:16). У всіх багатьох других випадках коли апостол Павел розповідає про хрест в своїх посланнях, хрест являється синонімом розп’яття – хресної смерті Спасителя.
- Декілька днів у році православна церква присвячує поклонінню хресту: хрестопоклонна седмиця (3-тя неділя Великого посту), свято Воздвиження хреста Господня, також ще декілька свят пов’язаних з хрестом. Кожні середу і п’ятницю і в дні страсної седмиці за богослужінням читаються молитви присвячені хресту Христовому.
- Декотрі молитви, які читаються за богослужінням, звернені не тільки до розпятого на хресті Ісусу, але і до самого хреста Господнього. Це не значить, що хрест одушевлена істота здатна відповідати на молитви та чути їх. Молитва звернена до хреста сходить до розп’ятого на ньому.
- Православна Церква зберегла древню традицію звершення хресного знамення за богослужінням і в домашніх молитвах. Ця традиція являється невід’ємною частиною Священного Передання Церкви. Віруючі осіняють себе хрестом на молитві, а також перед початком всякого діла. Благословення священика виражається в тому, що він осіняє підійшовшого до нього хресним знаменням. Перетворення хліба і вина в Тіло і Кров Спасителя, освячення води в Таїнстві Хрещення і багато інших важливих священнодійств звершуються з неодмінним використанням хресного знамення.
- В православній традиції зустрічається декілька видів хреста. Самий простий і самий древній хрест – чотириконечний, він зустрічається і в ранньохристиянській традиції і в убранстві візантійських храмів. В традиції Української Православної Церкви отримало поширення восьмиконечного Хреста, де верхня перекладина символізує дощечку з надписом «Ісус Назарянин Царь Іудейський», а нижня підставка для ніг. Інколи такий хрест, зображується на «Голгофі» – двох-ступінчатій підставці: на ній зліва від споглядача розміщене копіє (спис), справа тростина з губкою, яка була піднесена до уст Спасителя. Окрім цих символічних зображень Хреста в храмах нерідко розташовується «Розп’яття» – зображення Спасителя на Хресті.
- Кожний Православний християнин носить під одягом натільний хрестик. Він може бути: дерев’яний, металічний, золотий або виготовлений із другого матеріалу, із зображенням Розп’яття або без такого зображення. Важливо щоби натільний хрестик був освячений священиком.
- Священики в Українській Православній Церкві носять хрест на грудях поверх ряси. Священицькі хрести бувають різних типів – срібний вручений священикові при рукоположенні, позолочені і з прикрасами врученими в якості нагороди. Якщо священик є доктором богослов’я, він носить особливий докторський хрест. Архієрей за богослужінням наряду з панагією (зображення Богородиці) покладає на себе хрест. Митра архієрея увінчується хрестом.
- Хрести ставляться на куполах храмів та каплицях. Вони бувають різної форми, в тому числі деякі мають в своїй основі півмісяць. Всупереч поширеним думкам півмісяць в основі хреста не має відношення до ісламу, в Візантії півмісяць був царським символом і саме в такій властивості прийшов в Київську Русь.
- Хрести на могилах православних християн, а також в місцях масових захоронень, в спомин про позбавлення небезпеки, в пам’ять про стоявший на цьому місці храм, або в знак того, що храм буде там побудований. Поклонними називають хрести установлені для поклоніння віруючих на відкритих місцевостях.
- Хрест Спасителя – джерело зцілень, він проганяє демонів, через нього віруючим подається благословення Боже. Але сила, діюча через хрест, не є автономною притаманна йому як такому; сила, що сходить від хреста, сходить від Самого розп’ятого на ньому Господа. І спасіння, що сходить від хреста, причиною своєю має не сам по собі хрест, а те, що на ньому був розіп’ятий Спаситель світу Ісус Христос.
Шанування Хреста протягом століть залишалось невід’ємною частиною життя Православної Церкви. Воно невідривно пов’язане з поклонінням на ньому розіп’ятому на хресті Господу Спасителю і в літургічних текстах тісно переплетені теми хреста, страстей, розп’яття і Воскресіння Христова.
(Переглядів 362)